Demir eksikliği belirtileri nelerdir?

Demir eksikliği, doğru zamanda müdahale edilmezse kansızlığa ve diğer birçok hastalığa neden olabilir.

Dünyada en fazla görülen yaygın hastalıklardan biri demir eksikliğidir. Kanda oksijen taşımakta görevli olan hemoglobin miktarının azalmasıyla demir eksikliği meydana gelir.

Demir eksikliği başta kansızlık olmak üzere birçok ciddi hastalığa neden olabilir. Kan hücrelerinin yapısının bozulması ve sayısının azalması kişide farklı hastalıklara yol açabilir. Belirtileri bile başlı başına yaşam kalitesini düşürerek verimliliği azaltmaktadır. Bundan dolayı ciddiye alınarak tedavisi ihmal edilmemelidir. Yaygın olarak gelişme çağındaki çocuklarda ve hamile kadınlarda görülmektedir. Özellikle 15-45 yaş arası kadınlarda adet döngülerinden dolayı yaygın olarak saptanan demir eksikliği kadınlara oranla erkeklerde daha riskli neticeler doğurabilir. Doğru beslenme ve tedaviyle demir eksikliğinin önüne geçilebilir.

Demir eksikliğinin nedenleri nelerdir?

En önemli neden, yetersiz ve doğru olmayan beslenme yöntemleridir. Özellikle yeteri miktarda et, sebze ve kuru baklagillerden tüketmeyen kişilerde demir eksikliği görülür. B12 ve folik asit değerlerine dikkat ederek vücudun ihtiyacı olan vitaminleri besin ve takviye ilaçlarla alması gerekir. Kişilerin demire normal zamanlardan daha çok ihtiyaç duydukları bazı dönemler vardır, bu dönemlerde vücuda yeterli miktarda demir alınmadığında farklı hastalıklara neden olabilir. Özellikle hamile kadınlarda, gelişme çağındaki çocuklarda ve yeni doğan bebeklerde demir destekli besinlerin verilmemesi demir eksikliklerine ve buna bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklara neden olabilir.

Demir eksikliği

Demir eksikliği belirtileri nelerdir?

– Güçsüzlük

– Uyku bozuklukları

– Yorgunluk

– Saç dökülmesi

– Üşüme

– Sinirlilik hali

– Solgunluk

– Konsantrasyon bozukluğu

– Tırnakların çabuk kırılması

Demir eksikliği tedavisi nedir?

Demir eksikliği belirtileri görülen kişiler doktora başvurarak hastalığın ne boyutta olduğu tespit edilmelidir. Tedaviye başlanmadan önce demir eksikliğinin neden kaynaklandığı bulunması gerekir, eğer sebebi araştırılmadan demir depolanmaya başlanırsa bir süre sonra hastalık yeniden tekrar eder. Neden kaynaklandığı tespit edildikten sonra ona göre tedavi yöntemleri izlenmelidir. Doğru zamanda doğru şekilde tedavi edilmediği takdirde başka hastalıklara neden olabilir.

Demir eksikliği

Demir eksikliğinin neden olduğu hastalıklar nelerdir?

– Çocuklarda gelişim bozuklukları

– Hamilelerde düşük ve erken doğum riski

– Kalp hastalıkları

Demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler nelerdir?

– Demir eksikliğine en iyi gelen besin kırmızı ettir. Doğru şekilde pişirilmiş ve yeteri miktarda tüketildiğinde demir eksikliğine iyi gelecektir.

– Diğer hayvansal ürünler; tavuk, yumurta, balık, peynir vs

– Mevsiminde ve taze toplanmış yeşillikler

– Baklagiller

Demir eksikliği olanlar neleri yememeli?

Aşırı çay, kahve, ambalajlı hazır gıdaların ve işlenmiş etlerin tüketilmesi demir değerlerinin düşmesine neden olmaktadır. Bu yüzden bu besinlerin tüketilmemesine dikkat etmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Limonun saça faydası nelerdir?

Cum Eki 2 , 2020
Sağlığa olan faydalarının yanında cilt ve saç bakımında da sıklıkla kullanılmaktadır.
limonun faydaları